Meyveli Yaş Pasta

Alyanın kurabiye bahçesine bu güzel pandispanya tarifi için çok teşekkür ediyorum. Pastam da muhteşem oldu, tavsiye edilir.

Pandispanya için
8 adet yumurta
300 gr şeker
120 gr elenmiş un
120 gr nişasta

İç kreması için
3 su bardağı süt
2 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı nişasta
3 yemek kaşığı şeker
2 adet yumurta sarısı
1 adet vanilya

Üzeri için ve arası için
2 poşet krem şanti
2 bardak soğuk süt
2 adet şeftali
2 adet muz
büyükçe bardak sıkma portakal suyu

Öncelikle yumurta sarıları ve beyazları ayrılır. Şekeri 2'ye bölerek yumurta sarısına ve beyazlarına ekleyip beyazları krem şanti kıvamı sarıları ise mayonez kıvamına gelene kadar çırpar ve yumurta sarılarının üstüne nişasta ve un karışımını elekten geçirerek eklenir. İsteğe bağlı olarak 1 yemek kaşığı kakao ekleyebilirsiniz. Spatula ile köpük halinin bozulmamasına dikkat ederek karıştırır ve beyazlarını yine dikkatlice ve spatula yardımıyla alttan üste karıştırarak 3-4 seferde yumurta sarılı karışıma ekler ve karıştırırız. Önceden ısıtılmış fırında 160 derecede 45 -50 dk pişiririz.

Kremanın yapılışı
Bütün krema malzemesi tencereye konur ve iyice çırpılır ocakta karıştırarak pişirilir. Soğuyunca içine tereyağ eklenip iyice çırpılır.

Kek bir gün önceden yapılırsa çok daha iyi olur. 3 veya 4 eşit parçaya bölünür, ilk kata portakal suyu gezdirilir, kremadan yayılır; muz, şeftali damla çikolata arasına dizilir ve krem şantiden sürülüp diğer kek üzerine kapatılır ve aynı işlem yapılır. En üste kek portakal suyu ile ıslatılır ve kapatılır. Her tarafı krem şanti ile kaplanır ve meyvelerle süslenir.