Karalahana Dolması

Bu kış çok severek yediğimiz yemek.  Karalahana dolması...

İç malzemeleri
1 ,5 su bardağı pirinç
4 baş kuru soğan
300 gr kıyma
1 tatlı kaşığı karabiber
2 yemek kaşığı domates salçası
1 su bardağı doğranmış maydanoz
3 demet karalahana
1 tatlı kaşığı tuz
Salçalı sos
Zeytinyağı
2 kaşık tereyağ
2 kaşık salça

Büyükçe bir tencerenin yarısına kadar su doldurup ateşe koyun ve kaynamasını bekleyin. Bu arada lahanaların sap kısımlarını biraz kesip demetlere ayırın. Yaprakları teker teker yıkayın.

Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı tuz atın. Yıkamış olduğunuz yaprakların tamamını kaynayan suya atın ve hemen yaprakları kevgirle alt üst edin. Hepsini aynı anda ters yüz etmelisiniz...
2 dakika sonra tenceredeki suyu süzün ve yaprakların soğumasını bekleyin.

Karalahanalar soğurken 1,5 su bardağı pirinci iyice yıkayın. 4 adet soğanı yemeklik doğrayın. İç malzemelerinin tamamını sırasıyla ilave ederek geniş bir kapta karıştırın.

Soğuyan her bir yaprağı avucunuzun ortasına alıp yaprağın damar kısmını bıçak yardımıyla sapından başlayarak hafifçe alın. Bunu yaparken yaprağın yırtılmamasına dikkat edin.

Yaprakların içine birer tatlı kaşığı iç malzemeden koyun.ve iki yanını kapatıp, rulo şeklinde sarın.
Geniş ve yayvan bir tencerenin dibine haşladığımız lahananın saplarını çapraz bir şekilde dizin. Sardığınız dolmaları sapların üzerine dağınık bir biçimde yerleştirin. Dolmaların üzerine birkaç yaprak ve sap dizin. En üste tencere genişliğinde bir tabak kapatın ve dolmaların hizasında olacak şekilde kaynamış su ekleyin.

Tencerenin kapağını kapatıp yüksek ateşe koyun. Su kaynamaya başlayınca ateşi kısın ve yarı pişince pişirdiğimiz salçalı sosu yemeğin üzerine gezdirin.
Afiyet olsun.